Oğul Dönemi

Oğul Dönemi

 Arıcılık da oğul döneminden bahsetmeden önce, oğul nedir önce onu açıklayalım. Bildiğiniz gibi arılar koloni şeklinde yaşar ve bu şekilde bölünüp çoğalırlar. Koloninin bölünmesine oğul çıkarma ismi verilir. Kovanı terk eden yeni koloni ise oğul arısı denir. Oğul dönemi arıcı yetiştiricisinin en çok çalıştığı dönemlerden biridir. Çünkü bu dönemde kovanların takibini ve kontrolünü yapması gerekir.

 İlkbahar mevsiminde hızla çoğalan kovana sığamayacak suruma gelen arı kolonisi oğul çıkarmaya başlar. Oğul dönemi genellikle mayıs ayının başı ve haziran ortalarına kadar sürmektedir.  Bu süre iklim ve coğrafi şartlara göre değişiklik gösterebilir. Bal toplama mevsiminin başlaması ile de sona erer.

    Koloninin oğul çıkarma hazırlığına başlamasının en önemli takibi kuluçkalık çerçeveleri üzerindeki ana arı memelerinin oluş oluşmadığına bakmaktır. Her kovanda bir tane bulunan ana arı, işçi arılar tarafından yapılan yeni  ana memelerini  istemez ve tahrip eder. Ancak oğul döneminde işçi arılar yeni ana arı üretmek için peteklerin alt kısımlarında, yüksük şeklinde ana arı hücreleri yaparak ana arının hücrelerini tahrip etmesini engellerler.  Mevsim  müsait olduğu sürece ikinci, üçüncü, hatta altıncı aya kadar oğul çıkabilir. Ancak oğulların dışarı çıkması kovan nüfusunun azalması  ve kovanın gücünü yitirmesi anlamına gelir. Bu yüzden ilk oğuldan sonra diğer oğullarının çıkışına izin verilmemesi gerekir. Kovandan ilk çıkan oğulun çifleşmiş olduğu için yumurtlamaya başlar. Fakat daha sonra çıkan oğulların genç anaları çiftleşmedikleri için, doğumlarından 5-6 ay sonra döllenme uçuşuna çıkarlar.  Çünkü oğul sayısı artıkça, çıkan oğulların nüfusu azalır. En son çıkan oğullar genellikle kışın yetecek besin ve nüfus sayısına ulaşamazlar. Arı yetiştiricisinin bu kovanlara da bakması gerekir.


 Oğul döneminin ne olduğundan bahsettik, ancak oğul alma, oğul çıkışını engelleme ve yakalamayla yöntemleriyle ilgili bilgilere ulaşmak, arıcılık hakkında merak ettiğiniz konuları inceleyip soru sormak istiyorsanız  http://kovansan.blogspot.com.tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin ilk milli kovanı seçilen karakovanı uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla satın almak istiyorsanız blogumuzdaki kovan satış bölümünden kapıda ödeme, ve aynı gün kargo avantajlarından yararlanarak şipariş verebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder

karakovan

KOVANSAN MİLLİ KOVAN ..

© 2015 Kovansan Bilgi Kütüphanesi.